nahoru

Jak se vyhnout problémům s palubní kamerou na cestách?

Kamera do auta neboli dash cam je dnes fikanou vychytávkou nadšených motoristů. Zachycuje ujetou cestu, může sloužit jako důkazní materiál při autonehodě nebo vám pomáhá hlídat auto při parkování. Legislativa ohledně kamery do auta je však v každé zemi odlišná. Pojďme se podívat, kde je lepší palubní kameru vypnout či schovat, abyste se nedostali do potíží.

Jak je to s nahráváním v Rakousku?

Začneme hned u našich jižních sousedů. Ti nemají o kamerách v autě úplně jasno. Neexistuje žádný předpis, který by zakazoval jejich instalaci. Pokud vám tedy kamera do auta nepřekáží ve výhledu, ale to jistě ani vy sami nechcete. Problém nastává při jejím případném používání.

Nahrávání provozu je možné pouze pro osobní účely, nesmíte záznamy vyvěšovat nikam na internet. A možnost využít záznam z dash cam jako případný důkaz při nehodě je podle rakouské policie omezený. Raději si tak kameru při průjezdu Rakouskem vypněte a čočku přikryjte krytkou.

Jak je to v dalších německy mluvících zemích?

Obdobná situace jako v Rakousku panuje i v Německu. Tam se však záznam z kamery do auta při případné nehodě bere jako důležitý důkaz, díky němuž je možné spor vyhrát.

Ve Švýcarsku je pak nahrávání palubní kamerou pro veřejnost zakázáno, jelikož zde platí velmi přísná opatření na ochranu soukromí. Pro osobní účely platí podobná situace jako v Rakousku

Další problematické země

Velké problémy s palubní kamerou byste měli také v Lucembursku a Portugalsku, kde vám i za její běžné užívání hrozí pokuta. Kvůli ochraně soukromí je pak užívání omezeno podobně jako v německy mluvících zemích také ve Francii, Norsku, Belgii či na Islandu. Většina zemí však nemá ohledně autokamery v legislativě fakticky jasno, tudíž je třeba být s jejím užíváním obezřetný.

Společná úprava Evropské unie

Kvůli absenci předpisů ohledně kamery do auta a nejasných výkladů státních policií se začaly ozývat hlasy ke sjednocení úpravy na úrovni Evropské unie. Zatím se však v tomto směru nic zásadního neděje, tak snad se jasnějších zákonů dočkáme v příštích letech.

Ve většině států Evropy včetně České republiky nejsou kamery do auta žádný problém! Nemusíte se tedy bát jednu pořídit sobě anebo jako fakt stylový dárek.

Máte dotaz?
Zeptejte se našich fajnšmekrů

Hledáte příslušenství pro telefon?

Nevíte, jaký máte model?

16

Zkušení specialisté
máme více než 16 let zkušeností

Autorizovaný prodejce
prodáváme zboží z oficiální české distribuce

Fakt rychlé dodání
zboží skladem posíláme do 24 hodin

7

F-Mobil prodejen
přijďte se poradit

Podělte se o své úlovky na Instagramu. Použijte #Fmobil Pochlubte se na Instagramu. Použijte F-mobil Podělte se se svým chytrým zařízením na Instagramu. Použijte #Fmobil Zobrazit profil