nahoru

Jak zabezpečit mobil a data před hackery?

Chraňte svá data a soukromí. Jak na to? Doporučujeme fyzické zabezpečení, instalaci antiviru, firewallu či programu proti špionáži. Projděte si tipy!

Bezpečnost a soukromí v digitálním věku: Jak ochránit svůj telefon a data v něm

 

 Bezpečnost a ochrana soukromí jsou v digitálním věku klíčovými tématy, obzvlášť pokud jde o naše chytré telefony. Právě v nich totiž nosíme spoustu citlivých osobních údajů a přístupů do různých účtů. Proto je důležité věnovat patřičnou pozornost zabezpečení mobilních zařízení před zneužitím či útoky.

 

Mobilní telefony jsou zranitelné: Nepodceňujte ochranu telefonu

V první řadě je nutné si uvědomit, že mobilní telefony jsou stejně náchylné k útokům jako počítače. Málokdo si to ale i v dnešní době plně uvědomuje. Dle různých průzkumů a analýz se obětí mobilního malware nebo phishingu stal průměrně každý pátý majitel chytrého telefonu. To jasně ukazuje, že bezpečnosti je třeba věnovat náležitou péči.

Fyzické zabezpečení telefonu je základ

Základem je fyzické zabezpečení samotného přístroje proti odcizení či zneužití. Doporučujeme používat kvalitní ochranné pouzdro, nosit telefon u sebe a ideálně skrytě v kapse či tašce. Rovněž je vhodné neponechávat mobil v automobilech. Telefon je také dobré zamknout pomocí kódu PIN, gesta nebo biometrických údajů, jako je otisk prstu či obličej. Tímto jednoduchým opatřením zabráníte přístupu neoprávněným osobám v případě ztráty či krádeže.

Potřebuje mobil antivirus?

Další nezbytnou součástí ochrany je instalace bezpečnostního softwaru přímo do mobilního telefonu. Jedná se zejména o antivirové programy, které kontrolují stahované aplikace a prohlížené weby a detekují potenciální hrozby. Říká se, že iPhony antivir nepotřebují, ale ani to už dnes neplatí stoprocentně. Mezi prověřené aplikace patří například Avast, AVG, Norton nebo ESET.

Užitečné jsou také firewally filtrující veškerý síťový provoz a anti-spyware nástroje odhalující případné škodlivé aktivity běžící na pozadí systému. Za zvážení rovněž stojí aplikace pro vzdálené dohledání či zamknutí ztraceného přístroje.

Jak zabezpečit mobil proti hackerům?

Kromě softwaru je klíčové dbát na bezpečnost samotných dat v telefonu. Důrazně doporučujeme používat silná hesla pro přístup jak do mobilu, tak i do jednotlivých aplikací. Ideální je zapnout dvoufázové ověření tam, kde je to možné. Dále je vhodné omezit přístup aplikací k citlivým údajům jen na nezbytně nutnou míru a šifrovat důležité dokumenty či fotografie. Pravidelné zálohování také pomůže v případě ztráty či krádeže telefonu. Při využívání veřejných Wi-Fi sítí je nutná obezřetnost, protože často bývají nezabezpečené a ani ochrana heslem nezajistí bezpečný přenos dat. Doporučujeme připojení přes VPN (virtuální privátní síť), díky kterému jsou přenosy chráněny.

Dodržováním těchto jednoduchých zásad lze výrazně snížit riziko úniku či zneužití vašich osobních údajů. I když to občas může být nepohodlné, vyplatí se do mobilní bezpečnosti investovat čas a úsilí. Chraňte svůj telefon a data v něm pomocí antivirů, firewallů a dalších bezpečnostních opatření!

Máte dotaz?
Zeptejte se našich fajnšmekrů

Hledáte příslušenství pro telefon?

Nevíte, jaký máte model?

16

Zkušení specialisté
máme více než 16 let zkušeností

Autorizovaný prodejce
prodáváme zboží z oficiální české distribuce

Fakt rychlé dodání
zboží skladem posíláme do 24 hodin

7

F-Mobil prodejen
přijďte se poradit

Podělte se o své úlovky na Instagramu. Použijte #Fmobil Pochlubte se na Instagramu. Použijte F-mobil Podělte se se svým chytrým zařízením na Instagramu. Použijte #Fmobil Zobrazit profil