nahoru

Jak odinstalovat neodstranitelné aplikace na Androidu?

Každý telefon se k vám jako uživateli dostane se sadou přednastavených systémových aplikací, které nejdou z telefonu smazat. Často ale většinu z nich vůbec nepoužíváme a tak nám jen zabírají místo v paměti. Čtěte dále a dozvíte se, jak odinstalovat neodstranitelné aplikace na svém telefonu Android.

Co to jsou systémové aplikace?

Systémové aplikace jsou aplikace, které jsou do telefonu již předem nastaveny výrobcem. Mezi takové aplikace patří Fotoaparát, Kalendář, Hodiny, Kalkulačka a některé další. Jejich funkcí je spravování různých nástrojů, které váš telefon nabízí (jako např. fotoaparát), a také správa souborů, které jsou v telefonu uloženy – k tomu slouží například Galerie nebo Stažené soubory.
Průměrný uživatel chytrého telefonu ale některé z těchto služeb nevyužije a tím se stávají „nepotřebnou zátěží“ v paměti telefonu.

Jak odinstalovat nesmazatelné aplikace?

Vynutit vymazaní systémových aplikací lze dvěma způsoby. Obě tyto metody bohužel vyžadují určitou úroveň počítačových dovedností. Pokud si tedy při zacházení s počítačem jistí, nepouštějte se do nich, protože byste svůj mobil mohli nenávratně poškodit.

První možností je tzv. root, který je sám o sobě poměrně náročným úkonem a i někteří zdatnější uživatelé se mu raději vyhnou, jelikož i malá chyba může napáchat velké škody.

Druhou a méně známou možností je smazání aplikací skrze tzv. ADB, neboli Android Debug Bridge. K tomuto úkonu budete potřebovat počítač a USB kabel, kterým počítač propojíte se svým mobilem. Do počítače si nainstalujte ADB zde.
Prve si do telefonu stáhněte aplikaci Package Name Viewer 2.0 z Google Play. Nyní svůj telefon musíte uvést do vývojářského režimu.  To provedete proklikáním se následujícími poli: Nastavení - O telefonu - Informace o softwaru, kde pětkrát kliknete na možnost Číslo sestavení. Poté se vrátíte o dvě úrovně zpět a v kategorii Vývojářské možnosti aktivujete funkci Ladění přes USB.

V počítači nyní rozbalte program ADB. Připojte svůj telefon kabelem k počítači. Do příkazového řádku v ADB zadejte příkaz C:\adb\platform-tools a příkazem adb devices aktivujte spojení s telefonem. Na něm následně potvrďte Ladění přes kabel.

Přes aplikaci Package name viewer 2.0 musíte zjistit přesná jména aplikačních balíčků jednotlivých aplikací. V ADB zadejte příkaz adb shell. V tomto poli už lze vynutit smazání aplikací pomocí příkazu m uninstall -k --user 0 <název_aplikačního_balíčku>. Tedy například pm uninstall -k --user 0 com.andromeda.androbench2.

Pro koho se tento postup hodí?

Tuto metodu raději nepoužívejte, pokud vlastníte nový, výkonný a drahý telefon s velkou pamětí. Větší smysl dává se staršími telefony s malou pamětí, kde záleží na každém megabajtu. Pro jistotu si celý telefon před tímto úkonem zálohujte pro případ, že byste smazali nějaký klíčový soubor a telefon byste museli celý nastavit znovu.

Máte dotaz?
Zeptejte se našich fajnšmekrů

Hledáte příslušenství pro telefon?

Nevíte, jaký máte model?

16

Zkušení specialisté
máme více než 16 let zkušeností

Autorizovaný prodejce
prodáváme zboží z oficiální české distribuce

Fakt rychlé dodání
zboží skladem posíláme do 24 hodin

7

F-Mobil prodejen
přijďte se poradit

Podělte se o své úlovky na Instagramu. Použijte #Fmobil Pochlubte se na Instagramu. Použijte F-mobil Podělte se se svým chytrým zařízením na Instagramu. Použijte #Fmobil Zobrazit profil