nahoru

Co dělat, když nejde fotoaparát na mobilu?

Nefunguje vám fotoaparát na mobilu? Jak v takovém případě postupovat?

Mnoho z vás již jistě zažilo ten nepříjemný moment, kdy jste chtěli pořídit fotografii či video a zjistili jste, že fotoaparát vašeho telefonu nefunguje. V tomto článku se podíváme na nejčastější příčiny problémů a poradíme vám, jak je vyřešit.

Proč přestane fotoaparát fungovat?

Nejčastějšími příčinami problémů fotoaparátů na mobilech jsou:

  • Zanesený objektiv. Prach, otisky prstů nebo nečistoty mohou znesnadnit průchod světla a způsobit rozmazání fotografií. Stačí objektiv jemně vyčistit suchým hadříkem, použít lze třeba čistící utěrka na brýle.
  • Chybné softwarové nastavení. V aplikaci Fotoaparát můžete nevědomky zapnout režim, který znemožní fotografování. Zkuste aplikaci vypnout a znovu zapnout či resetovat nastavení.
  • Chyba operačního systému. Může jít o dočasný softwarový problém, který lze odstranit restartem telefonu.
  • Mechanické poškození. Nárazem či pádem může dojít k poškození čoček, snímače nebo kabeláže. V tomto případě se bez servisu neobejdete.
  • Vadná kamera. Někdy je závada neodstranitelná a je třeba vyměnit celý fotoaparát.

Objevili jste příčinu? Teď se pojďme podívat, jak ji odstranit a zda si na to vystačíte sami či nikoliv.

  • Zkontrolujte čistotu objektivů. Jemně je otřete suchým hadříkem. Dejte pozor, aby se dovnitř nedostaly nečistoty.
  • Restartujte fotoaparát či telefon. Uzavřete aplikaci fotoaparátu a znovu ji otevřete. Případně telefon vypněte a znovu zapněte.
  • Obnovte tovární nastavení fotoaparátu. V nastavení vymažte data aplikace a nastavení fotoaparátu. Nezapomeňte si zálohovat svá data.
  • Aktualizujte software. Ujistěte se, že máte nejnovější verzi systému. Aktualizace mohou opravit chyby v aplikacích.
  • Vyměňte ochranné sklo kamery. Poškrábané či prasklé sklo může způsobovat rozmazání či částečné zakrytí záběru. Výměna skla fotoaparátu na mobilu vás stojí jen pár korun.

Specifika vybraných značek telefonů

Problémy s fotoaparátem u iPhonů jsou často způsobeny špinavým objektivem či chybou softwaru. Pokud nefunguje zadní kamera iPhonu, doporučuje se také zkontrolovat ochranný kryt či fólii, které mohou blokovat fotoaparát nebo blesk.

Chyba u fotoaparátu Samsung se často projevuje rozostřeným obrazem. Překontrolujte, zda není čočka špinavá. Pokud zlobí samotná aplikace Fotoaparát, pak ji restartujte. Ověřte, že foťák nepoužívá jiná aplikace na pozadí.

Xiaomi telefony starší generace trpí na vlhkost ve fotoaparátu, která způsobuje zamlžení objektivů. Pomůže vysoušecí sáček vložený na noc do úložiště SIM karty.

A co když fotoaparát stále nefunguje?

Pokud ani po výše zmíněných krocích fotoaparát na dotykovém telefonu nefunguje, nezbývá než navštívit servis. Při rozsáhlejším poškození bývá levnější variantou výměna celého modulu fotoaparátu. V každém případě je lepší poruchu fotoaparátu řešit včas, dokud není pozdě. Snímky z výletů či rodinných oslav mají nevyčíslitelnou hodnotu.

Přejeme vám mnoho povedených fotografií s vaším mobilním telefonem, které zachytí ty pravé okamžiky.

Máte dotaz?
Zeptejte se našich fajnšmekrů

Hledáte příslušenství pro telefon?

Nevíte, jaký máte model?

16

Zkušení specialisté
máme více než 16 let zkušeností

Autorizovaný prodejce
prodáváme zboží z oficiální české distribuce

Fakt rychlé dodání
zboží skladem posíláme do 24 hodin

7

F-Mobil prodejen
přijďte se poradit

Podělte se o své úlovky na Instagramu. Použijte #Fmobil Pochlubte se na Instagramu. Použijte F-mobil Podělte se se svým chytrým zařízením na Instagramu. Použijte #Fmobil Zobrazit profil